Święty Hubert PATRONEM Gminy Śliwice
Dodane przez Admin dnia 06.10.2016 15:16
Święty Hubert " Patronem Gminy Śliwice " - wszystko na dobrej drodze !
Rada Gminy Śliwice zebrała się na XXII Sesji w dniu 29 września br. W porządku obrad znalazł się wniosek o wyrażenie woli przez Radę Gminy w sprawie ustanowienia św. Huberta Patronem Gminy Śliwice. Rada Gminy podjęła uchwałę:
UCHWAŁA NR XXII /165/16
RADY GMINY ŚLIWICE
z dnia 29 września 2016 r.
w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Huberta Patronem Gminy Śliwice
Na podstawie art ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2016 r. poz. 446j.t.) Rada Gminy, uchwala co następuje:
§ 1. Wyrazić wolę formalnego ustanowienia św. Huberta Patronem Gminy Śliwice.
§ 2. Upoważnić Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Śliwice do wystąpienia do
Kurii Diecezjalnej w Pelplinie o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie
ustanowienia św. Huberta Patronem Gminy Śliwice.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Śliwice.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Zwoliński
Treść rozszerzona
Bractwo Świętego Huberta w Śliwicach wystąpiło z wnioskiem do Rady Gminy Śliwice o wyrażenie woli formalnego ustanowienia św. Huberta Patronem Gminy Śliwice. Rada Gminy Uchwałą XXII /165/16 wyraziła swoją wolę w tej sprawie a wykonanie uchwały powierzyła Wójtowi Gminy.
Tak oto szanowni Bracia, mieszkańcy Gminy i sympatycy oraz czciciele św. Huberta doczekaliśmy się przyjęcia uchwały przez Radę. Wzmacnia to nas , członków Bractwa Świętego Huberta i motywuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy . Kaplica św. Huberta w Okoninach będąca pod nasza opieką zabrzmi gromkim śpiewem i fanfarami na rogach myśliwskich, rozbłysną wszystkie światła w tym diecezjalnym sanktuarium św. Huberta.
Przyjąć ŚWIĘTEGO za Patrona.
Etymologia słowa patron? Rzeczownik ,patron oznaczający ‘osobę (lub instytucję) opiekującą się kimś, czymś, protegującą kogoś, coś; opiekuna, protektora, obrońcę’; ‘nie żyjącą już, sławną, zasłużoną osobę, której imię i nazwisko nadawane jest jakiejś instytucji’, pochodzi od łacińskiego patrōnus, a to z kolei od pater, patris ‘ojciec’ (por. A. Bańkowski Etymologiczny słownik języka polskiego). Wyraz patron funkcjonuje w wielu językach europejskich, a w polszczyźnie w znaczeniu ‘opiekun’ znany jest już od połowy XV wieku. /źródło: Wikipedia/
Idąc tym tropem przyjmujemy, że oznacza to ” przyjąć /mieć/ kogoś za patrona, że znamy życiorys, sylwetkę, życie i dokonania. Oznacza to też, że mamy dystans do tego w aspekcie nowych czasów i uwarunkowań społecznych ale przyjmujemy pewien system wartości które przetrwały do dnia dzisiejszego, czerpiemy z tych wartości i kierujemy się nimi dokonując wyborów. Społeczności, szczególnie te lokalne proponując ustanowienie patrona kierują się różnymi przesłankami, szczególnie tymi z przeszłości o wyrazistym charakterze. Często są to związki patrona np. z miejscowością, miastem, regionem, które powierza się jego opiece. Przyjęcie patrona nie musi oznaczać korzyści materialnych ale przyszłościowo może wpływać na wzrost kulturalny, gospodarczy i społeczny.
W tym miejscu muszę zaznaczyć, że nie byłoby wniosku o przyjęcie św. Huberta za Patrona Gminy Śliwice ani innych patronów świętych kościoła katolickiego w Polsce gdyby nie najważniejsze wydarzenie z 966 roku kiedy to Mieszko I – przyjął Chrzest. Polska weszła do wielkiej rodziny krajów chrześcijańskiej Europy. Naszą tożsamość podkreśliły obchody 1050-lecia Chrztu Polski, które uczciliśmy w całym kraju a w niedzielę 29 maja 2016 r. bardzo uroczyście obchodziliśmy je w Śliwicach ze znaczącym udziałem Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach. A historycznie biorąc, oczywiście w ogromnym skrócie, na ziemie diecezji chełmińskiej / z której po reformie1992 r. wydzielono diecezję pelplińską/, sprowadzono rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego z którymi na nasze ziemie przybył kult świętego Huberta Biskupa. W 1292 roku w Papowie Biskupim / diec. Chełmińska/ w zamku krzyżackim powstała pierwsza kaplica św. Huberta, przeniesiona do kościoła parafialnego istnieje po dzień dzisiejszy. Początkowo kult św. Huberta wzrastał na ziemi pruskiej później emanował niemalże na cała Polskę północną, a w wiekach późniejszych na całość ziem polskich.
Bractwo Świętego Huberta, kierując się wielowiekowa tradycją czczenia Go w borach Tucholskich czyniło starania o ustanowienie św. Huberta patronem tej ziemi i wystąpiło z wnioskiem do Rady Gminy Śliwice o wyrażenie woli formalnego ustanowienia św. Huberta Patronem Gminy Śliwice. Rada Gminy uchwałą przyjęła wniosek i wyraziła swoją wole ustanowienia Patrona jak we wniosku.
Bractwu przewodzi Rada Starszych Bractwa która realizuje Statut Bractwa, uchwały Sejmików a w szczególności Dekret ks. Biskupa Diecezjalnego powołującego Bractwo. Jedną z uchwał było czynienie starań i działań w celu ustanowienia św. Huberta jako Patrona przez lokalne władze. Kapelanem Bractwa ustanowionym przez ks. Biskupa jest Proboszcz Parafii w Śliwicach ks. prałat Andrzej Koss, który sprawuje jednocześnie posługę Kapelana Myśliwych i Leśników Diecezji Pelplińskiej. Właśnie Bractwo, jego władze z ks. Kapelanem ks. Andrzejem Kossem było inicjatorem działań zmierzających do ustanowienia św. Huberta jako Patrona Gminy Śliwice. Bractwo w roku 2010 otrzymało z rąk ks. Biskupa Jana Bernarda Szlagi „ Medal za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej” ustanowiony dla uczczenia wkładu w duszpasterstwo, naukę i kulturę Diecezji Pelplińskiej.
Ustanowienie patrona gminy miało w zamyśle inicjatorów być czynnikiem jednoczącym ludzi, mieszkańców, lokalne społeczności. Uważamy, że gminy, osoby, szkoły czy miasta powinno również mieć swojego patrona, wokół którego organizuje się coroczne święto nie tylko społeczności lokalnej. Patron ma integrować wszystkich wokół szczytnych celów wysuwanych przez te społeczności. Swoich Patronów mają np. Tuchola, Chojnice, Lębork. Na dzień dzisiejszy ma ich ponad 110 miast w Polsce.
Święty Hubert jest patronem myśliwych, leśników, jeźdźców, kuśnierzy strzelców, tokarzy, wytwórców przyrządów matematycznych. Hubert jako biskup leczył z wścieklizny, z epilepsji. Za sprawą relikwii miał chronić i leczyć od ukąszeń węży czy psów, często był wzywany w tzw. sprawach beznadziejnych. W ikonografii przedstawiany jest w szatach biskupich z ręką na jeleniu w porożu z krzyżem i Jezusem Chrystusem, rogiem myśliwskim, pastorałem, a często z psem myśliwskim natomiast inaczej przedstawiany jest przez artystów w tzw. wizji św. Huberta.
Dla pełniejszej informacji pragnę dodać, że członkowie Bractwa realizują wokół siebie kult św. Huberta przez fundację przedmiotów kultu w różnych formach, uczestniczą w organizacji uroczystości w tym naszego Diecezjalnego odpust ku Jego czci w 1-szą niedzielę listopada tu w Okoninach w śliwickiej parafii. Na terenie Diecezji Pelplińskiej obserwujemy:
- trzy kaplice św. Huberta ; w Okoninach i w kościele Filipa Neri w Bytowie oraz na Zamku w Gniewie.
- ołtarze ku czci św. Huberta w nawach bocznych kościołów w: Brusach, Łąkie, czy figura świętego na zwieńczeniu ołtarza bocznego w Kolegiacie Kartuskiej.
- kapliczki św. Huberta, dzwony, obrazy i malowidła naścienne, wystroje kaplic, kościołów, rzeźby, kilimy kielichy mszalne, witraże: około 60 takich obiektów, które gromadzą wiernych i są świadectwem pogłębionej wiary społeczności myśliwskich i osób prywatnych.
- szaty liturgiczne ze św. Hubertem lub Jego atrybutami z ceremoniałem „ polskiej mszy myśliwskiej”, Msze Święte w oprawie myśliwskiej/ wystrój, rogi myśliwskie, pieśni / koncerty, utwory muzyczne, wystawy w muzeach diecezjalnych w Płocku i Poznaniu oraz w Śliwicach, Sierakowicach, Pelplinie, Rajkowach, Somoninie, Trąbkach W.
- publikacji naukowych, popularnych wielu autorytetów naukowych cywilnych jak i kościelnych,
- wota dziękczynne wieszane Świętemu w Kaplicy św. Huberta w Okoninach za uzyskane łaski w sprawach które miały miejsce,
- sztandary ze scenami z życia św. Huberta, modlitwy do św. Huberta Bractwa i kół
W Polsce są dwie parafie p.w. św. Huberta w Zalesiu Górnym i Miłocinie.
W najbliższym czasie będziemy gromadzić się na wielu uroczystych liturgiach ku czci św. Huberta, a 6 listopada br. na Diecezjalnym Odpuście św. Huberta w Parafii w Śliwicach w Kaplicy św. Huberta w Okoninach. Jako członkowie Bractwa odczuwamy ogromną satysfakcję z przyjęcia Uchwały przez Radę Gminy w tej sprawie.
W oczekiwaniu na dalszy pomyślny przebieg ustanawianiu Patronatu przez władze kościelne prosimy o duchowe wsparcie.
Świętemu Hubertowi Cześć.