Bractwo w oczekiwaniu
Dodane przez Admin dnia 20.08.2018 12:05
BRACTWO W OCZEKIWANIU…

Geneza powstania Bractwa św. Huberta

Bractwo Świętego Huberta w Śliwicach powstało w 2000 roku. Początki Bractwa są ściśle związane z kaplicą w Okoninach, która istnieje od 1998 r., gdzie od samego początku kultywuje się patrona myśliwych i leśników św. Huberta. Tam odbywają się uroczyste odpusty gromadzące m.in. myśliwych i leśników. Celebrom przewodniczy biskup diecezjalny. Na początku współorganizowały te uroczystości okoliczne koła łowieckie: Nr 2 „Przepiórka” ze Śliwic, Nr 145 „Wieniec” z Bydgoszczy oraz Nr 102 „Kotlina” z Lipowej. Z czasem jednak zaistniała potrzeba wyodrębnienia organizacji, bądź grupy osób, która organizowała by te spotkania oraz zajęłaby się poszerzaniem kultu św. Huberta. Zawiązała się grupa inicjatywna, która po pokonaniu wielu przeszkód, doprowadziła do zarejestrowania Bractwa w K.R.S. Bractwo Św. Huberta w Śliwicach jest stowarzyszeniem przykościelnym, dlatego za datę powstania uznajemy dekret biskupa pelplińskiego z dnia 26.06.2000 r. o powołaniu Bractwa, wydanego przez pierwszego członka honorowego Bractwa śp. ks. biskupa Jana Bernarda Szlagę.

Cele Bractwa św. Huberta
Bractwo stawia sobie za cel działalność w zakresie szeroko rozumianej idei ochrony przyrody, w tym właściwego pojmowania rządzących nią praw oraz krzewienie kultury i tradycji, szczególnie łowieckiej. Jednym z naszych statutowych działań jest też opieka nad kaplicą św. Huberta w Okoninach, nad którą sprawujemy patronat. Organizowane odpusty jednoczą brać myśliwską, leśną i wszystkich czcicieli św. Huberta. Kaplica w Okoninach w 2018 roku, również dzięki działalności Bractwa, jest rozbudowywana. Dobudowywana jest nawa wraz z wieżą, przez co może być konsekrowana jako kościół i, jak już mówimy, sanktuarium świętego Huberta w Okoninach. Działalność Bractwa polega głównie na organizowaniu, współorganizowaniu, popieraniu działań na rzecz ochrony przyrody i wspieraniu działalności na rzecz kultury i tradycji łowieckiej, a także rozbudzanie świadomości społecznej niezbędnej do zrozumienia zagadnień związanych z ochroną przyrody, jak również konieczną niekiedy ingerencją człowieka. Działalność nie polega na odgórnej krytyce, czy negowaniu działalności innych organizacji, osób o podobnej formule działalności, lecz na wskazywaniu właściwych zachowań.
Struktura Bractwa
Bractwem zarządza, wybierana na 5-letnią kadencję Rada Starszych, składająca się z mistrza bractwa, podmistrza, kanclerza, podskarbiego oraz członka rady. Działalność Rady kontroluje Komisja Rewizyjna, a nad prawidłowością zachowań członków czuwa Sąd Honorowy. Mistrza Bractwa, po wyborach, mianuje i zatwierdza wybór, biskup diecezji pelplińskiej. Pierwszym Mistrzem Bractwa był Zygfryd Łobocki. Obecnie działalnością braci kieruje Zenon Dejnowski, wybrany po raz drugi w 2018 roku.
Plany i oczekiwania
Bractwo swoją działalnością obejmuje cały kraj. Członkami są bracia od Gdańska po Warszawę, lecz najwięcej inicjatyw podejmujemy w okolicy Śliwic. Jedną z ostatnich i chyba najważniejszą do tej pory, jest wystąpienie do Rady Gminy Śliwice o podjęcie starań w celu przyjęcia św. Huberta na patrona Gminy Śliwice. Obecnie, po uchwale Rady Gminy i pozytywnej opinii Episkopatu Polski, czekamy na decyzję Watykanu, na bullę papieską o nadaniu patronatu. Naszym celem jest dążenie do tego, aby św. Hubert był patronem nie tylko Gminy Śliwice, ale całych Borów Tucholskich, dlatego że Jego kult, na tych terenach, był znany i czczony od wieków. Bractwo, z okazji 15-lecia swojego istnienia, postawiło kapliczkę św. Huberta w centrum Śliwic, zorganizowało też z tej okazji, we współpracy z Gminą Śliwice, dużą imprezę dla mieszkańców z udziałem m.in. władz samorządowych, leśników i myśliwych. Organizujemy też konkursy i spotkania dla dzieci i młodzieży. Bractwo posiada swój sztandar, który uczestniczy w różnych łowieckich, leśnych i lokalnych uroczystościach. Staramy się pozytywnie zarazić działalnością, jak najwięcej osób, którym zależy na ochronie przyrody, szczególnie tej lokalnej. Na poszanowaniu miejscowych tradycji, wychodzących poza szeroko pojęte łowiectwo. Dążymy do współpracy braci leśnej, myśliwych, również jeźdźców, trębaczy i sportowców, czyli wszystkich, którym patronuje św. Hubert. Zapraszamy do podejmowania wspólnych inicjatyw w celu szerzenia kultu św. Huberta i pobudzania świadomości społecznej dla dobra ojczystej przyrody.
Zenon Dejnowski